Властелинът на пръстените не е нито книга, нито филм. Той е културен феномен и едно от най-големите литературни постижения на 20 век. Влиянието на Средната земя, измислен свят, създаден от Дж. Р. Р. Толкин, отеква в популярната култура вече почти век.
Category: Езици
Интересни факти за езиците за всеки
Тъй като сме в категория „Езици“, нека поговорим за някои интересни факти за езиците. Но даже преди това, нека научим някои основни концепции, за да разберем напълно темата.
Езикът е система за комуникация, която позволява на хората да изразяват себе си и да се разбират.
Интересни факти за езика: Етимология
Думата „език“ произлиза от латинската дума „lingua“, което означава език. Интересното за езика е, че до 17 век този термин не е бил използван като такъв за описване на система за комуникация.
Факти за езиковата категоризация
В наши дни език може да бъде един от следните:
– Жив естествен език (като английски)
– Мъртъв естествен език (като латински)
– Конструиран език (като есперанто)
– Диалектен континуум (като скандинавските езици)
– Код, използван за комуникация между компютри, като морзов код или двоичен код
Един от най-интересните факти за езика е, че езиците не трябва да са истински исторически, за да бъдат популярни и живи… говорим, разбира се, за измислени езици.
Измислени езици
Измислените езици са тези, които са създадени в името на художествено произведение. Те имат много приложения в света на разказвачите на истории, като например за това да създадат екзотично усещане и да осигурят дълбочина на вселената. Има много интересни факти за езиците от тази категория. Нека се съсредоточим върху най-популярните.
Видове измислени езици
Има много различни видове измислени езици и те могат да бъдат класифицирани в три категории: конструирани, натуралистични и инженерни. Интересни факти за езиците в тази категория са, че те са измислени изцяло от техните създатели и не съществуват никъде в природата. Тези видове езици обикновено включват много мисъл, вложена в тяхната структура, граматика, речник и култура.
Натуралистичните езици от друга страна се основават на езикови структури от реалния свят, но с добавени елементи или влияния от други култури или места. Една забавна езикова любопитност за това е, че тези типове измислен език могат да бъдат намерени в различни форми, като елфическия на Толкин или дотраки езика на Джордж Р. Р. Мартин например.
Инженерните езици от друга страна се основават на езикови структури от реалния свят. Интересни факти за езика от този тип е, че има елементи или влияния от други култури
Внимавайте за фалшиви приятели… Когато учите чужд език!
Това не е поредната статия за това как да разпознавате и да се справяте с фалшиви приятели в живота си. Тук ще говорим за различен вид борба. Всеки, който учи чужд език , трябва да внимава за така наречените фалшиви приятели. Не, те не са хора, които се опитват да саботират вашите усилия, като дават вредни съвети. Нека просто кажем засега, че те не могат да бъдат третирани леко и могат да причинят много сериозни проблеми в комун . В тази статия ще навлезем в някои подробности за това явление и ще намерим фалшиви приятели на различни езици.
След като прочетете тази статия, ще знаете:
-
- Дефиницията на termina „фалшиви приятели.“
- Кога се появява за първи път в лингвистиката.
- Как биват създадени такъв vid думи
- Някои популярни примери за такива
Езиците в Подземия и Дракони пето издание: Пълен списък на стандартни и редки езици
От всеизвестният елфически език във „Властелинът на пръстените“ до езика дотраки в „Игра на тронове,“ измислените фентъзи езици са станали неразделна част от поп културата.
Тези езици са завладяващ начин за автори и играчи да изследват нови светове и да създават запомнящи се истории.
Но поне в някои аспекти няма по-добър пример за такива като света на Dungeons and Dragons (DnD) или Подземия и Дракони (ПиД) на Български. Носейки своя собствен уникален списък с изкуствени езици, които могат да се използват за създаване на богати култури и персонажи това е един от най-интересните примери за измислени езикови вселени.
Прочетете повече
Етимологията на заклинанията на Хари Потър: Змийски Език, Авада Кедавра и още
Вселената на Хари Потър е представена за първи път във фантастични романи, написани от британската авторка Дж. К. Роулинг. Книгите привлякоха световно внимание, спечелиха множество награди и продадоха повече от 500 милиона копия в много страни.
Есперанто: Какво е и къде се говори есперанто?
Това е история за преодоляване на езиковите бариери, но вероятно по малко по-различен начин, отколкото бихте очаквали.
В тази статия ще разберете за език, който е трябвало да бъде универсален език за цялото население.
Развълнувани ли сте вече? И така, без повече шум, нека се потопим в историята и същността на езика есперанто.
В тази статия ще научите:
- Кой е създателят на езика есперанто
- Историята на езика есперанто
- Дали има говорещи есперанто
- Ако е така, колко хора говорят есперанто
- Дали наистина можете да научите и говорите есперанто
- Дали е подобен на някой от съществуващите езици
Да започваме!
Кои са най-говоримите езици в света?
Чудили ли сте се някога езика в света има? Ако трябва да познаете, може да кажете…100? 200? Това би било оценката на повечето хора. Всъщност, когато хората бъдат помолени да изброят колко езика има по света, според познанията им, средната стойност е само около 10. Това е така, защото повечето хора са психологически предразположени да знаят само най-говоримите езици в света изучавани езици около тях. А колко езика има по света с писменост е съвсем друг въпрос.
Колко често се среща двуезичие в хората?
Колко често се среща многоезичност в хората? Това е любопитен въпрос, задаван от много хора, но без ясен отговор. Тъй като няма световно преброяване, може само да се гадае. Какъв е терминът за използването на няколко езика, може да попитате? Повечето хора наричат това двуезичие за способността да се говорят два езика или многоезичност за умението да се говорят 3 или повече.
Въпреки че някои демографски експерти твърдят, че двуезичие може да се открие в повече от половината човешка раса, други обсъждат как точно да се дефинира терминът многоезичност като отправна точка за адекватната му оценка. Тогава какво точно означава да си двуезичен и да можеш да говориш на езика на другия?
Що е то двуезичие?
Най-общо казано, често се приема, че да си двуезичен е способността да общуваш разбираемо на два езика. Официалните дефиниции на речника обаче определят „двуезичие“ като способността да се говори свободно на двата езика. Въпреки че и двете може да се окажат еднозначни с понятието многоезичност, има значителна разлика между двете определения.
Като се има в предвид, че почти половината от световното население владее до някакво ниво поне един език извън техния роден, действителният брой на хората владеещи многоезичност по света все още не е определен. Все пак ползите за един човек да бъде двуезичен са очевидни за повечето нации, които са предприели активни мерки, за да гарантират, че гражданите им са образовани от ранна възраст на детето, както и добре подготвени за международните пазари на труда в чужбина.
Кой е най-трудният език в света за учене?
Бихте искали да говорите много езици, но установявате, че изучаването им е трудно? Не се притеснявайте, не сте единственият! Може да искате да научите кои са най-трудни за изучаване езици в света или кой знае, може вече да говорите един от тях! Кой език е най-труден за научаване? Нека разберем!
1. Най-трудният език в света ли е Мандарин?
Когато говорим кой е най-трудният език в света, естествено стигаме до Мандарин. Това което прави Мандаринът от трудните езици за изучаване, е фактът че е пълен с идиоми, афоризми и омофони.
Първото и най-важно нещо, което прави мандарин най-трудният език в света за изучаване, е азбуката, която е напълно различна от западната, латинската азбука. В допълнение към обичайните предизвикателства, които идват с изучаването на всеки от най-трудните езици от нулата, хората, които изучават мандарин, трябва също да научат хиляди специални знаци.